Congratulations to our newest £1000 cash winner

Matthew Lowe of Sennen is the lucky recipient of £1000 cash after his ticket was pulled from a ballet of 2000 tickets this past Friday night.

Sennen Karate Club Instructor Luke Jackson held a series of 12 consecutive weekly raffles to raise money for the club which concluded this past Friday with our special £1000 draw. Matthew was invited along this Monday by Luke (pictured above) to collect his winnings. We also had two other cash prize winners in Teri Fawcett and Sarah Judd who won £200 and £50 respectively. 

Big Congratulations to all our raffle winners over the past 12 weeks and a big thank you to everyone who has kindly donated a raffle prize. Also we couldn’t have done it without all the support from everyone who has purchased tickets for our raffles, your generosity has been fantastic. In total we raised an amazing £4050!!
See below for a full breakdown of our raffles, prizes and winners.
Week Prize / Winner
Week 1: Jewellery & Craft
12th - 18th September 2022
1st Prize: Sennen Pendant
Donated By: Martha Edwards
Winner: Bob Perrett

2nd Prize: Sea Glass Necklace x2
Donated By: Janet Midwinter & Maggie Rose
Winner: Karin Howard

3rd Prize: Cornish Beading Heart
Donated By: Sarah Nicholas
Winner: Christl Green
Week 2: Sporting Goods
19th - 25th September 2022
1st Prize: Paddle Board
Donated By: Luke Jackson
Winner: Colin McClary

2nd Prize: Signed Sports Programs
Donated By: Martin Dawson
Winner: Luke Jackson

3rd Prize: Surf Lessons
Donated By: Sennen Surf Co
Winner: Teona Jelbert
Week 3: Staycation
26th September - 2nd October 2022
1st Prize: 7 Night Stay In Woodland Lodge
Donated By: Anonymous
Winner: Nicola Jelbert

2nd Prize: Night Stay Lands End Hotel
Donated By: Tammy Gilbert
Winner: Steven Peplow

3rd Prize: Afternoon Tea at The Penventon Hotel
Donated By: Kelly S
Winner: Joanne Mitchell
Week 4: Arts and Craft
3rd - 9th October
1st Prize: Selection Of Prints
Donated By: Lou Jackson
Winner: Matt Lowe

2nd Prize: Print Of Logan Rock
Donated By: Ben Jordan
Winner: Caleb Marsden

3rd Prize: Print Bundle
Donated By: Sara Bevan & Angela Annesley
Winner: Ryan Jackson
Week 5: Eating Out
10th - 16th October
1st Prize: 2x £50 Vouchers Beach Bar, Sennen
Donated By: Kinga
Winners: Matt Lowe & Steph Dale

2nd Prize: Sunday Roast for 2 at Logan Rock Inn
Donated By: Anita George
Winner: Paul Rosewell

3rd Prize: Breakfast for two at the Cafe Dog & Rabbit
Donated By: Ben Vavrecka & Rosie Davis
Winner: Sue Lowe
Week 6: Family Adventure
17th - 23rd October
1st Prize: Day Pass for 4 at Camel Creek Adventure Park
Donated By: Hannah McPhail
Winner: Jane Thornton

2nd Prize: Seal Cove Cruise Mermaid Pleasure Boat Co
Donated By: Mark Putt
Winner: Sarah Stanton-Nadine

3rd Prize: 2x Tickets to the Minack Theatre
Donated By: Lucy Manning
Winner: Alan Rowe
Week 7: Toys and Games
24th - 30th October
1st Prize: £100 Halfords Voucher
Donated By: Luke Jackson
Winner: Lisa Haywood

2nd Prize: Sensory Area Voucher
Donated By: Adele Stevens
Winner: Teona Jelbert

3rd Prize: Toy Bundle
Donated By: Pat Spence
Winner: Simon Tonkin
Week 8: Health & Wellbeing
31st October - 6th November
1st Prize: Pair Samsung Air Buds
Donated By: Alice & Paul Angove
Winner: Emily Spence

2nd Prize: Massage & Essential Oils
Donated By: Laura Maddocks
Winner: Sarah Newell

3rd Prize: 2x Yoga Lessons & Yoga Bundle
Donated By: Nicole Fisher
Winner: Adele Stevens
Week 9: Cornish Hampers
7th - 13th November
1st Prize: Large Food Hamper
Donated By: Various
Winner: Ruth Darling

2nd Prize: Cornish Beauty Hamper
Donated By: Various
Winner: Cath Piggott

3rd Prize: Small Food Hamper
Donated By: Various
Winner: Andrew Symonds

4th Prize: Body Care Products
Donated By: Chris Andrews
Winner: Matt Lowe
Week 10: Spirits and Beers
14th - 20th November
1st Prize: Selection of Cornish Drinks
Donated By: Various
Winner: Dan Shannon

2nd Prize: Tour and Tasting - Pocketful of Stones
Donated By: Sian Kettlewell
Winner: Alan Thomas

3rd Prize: Annual Pass - Healey's Cyder Farm
Donated By: Chloe Pleasants
Winner: Joey Skinner
Week 11: Miscellaneous
21st - 27th November
1st Prize: Illustration of Sennen Cove
Donated By: Jennifer Armitage
Winner: Pat Spence

2nd Prize: 4 Hours Gardening
Donated By: Paul Rosewell
Winner: Sarah Nicholas

3rd Prize: Pair Each / Garden Chairs
Donated By: Judith & James Bennetts
Winner: Rob Snashall

4th Prize: Felt Collage
Donated By: Margaret Price
Winner: Paul Rosewell

5th Prize: £10 Whirlwind Sport Voucher
Donated By: Whirlwind Sport Penzance
Winner: Matt Lowe
Week 12: Christmas Lunch Hampers
28th November - 4th December
1st Prize: For 6 people Inc Dessert
Donated By: Luke Jackson
Winner: John Murray

2nd Prize: For 6 people
Donated By: Luke Jackson
Winner: Sarah Stanton Nadine

3rd Prize: For 4 People
Donated By: Luke Jackson
Winner: Matt Lowe